Drabina konsumpcji - Człowiek myślący czy bestia

Rzadko oglądam telewizję, lecz pewnego dnia na ekranie ujrzałem obraz na którym ludzie obcinali rekinom płetwy i "bezużyteczną resztę" = żywe "zwierze" skazane na śmierć, wrzucali obojętnie do oceanu, skazując na przeżywanie straszliwych ostatnich chwil życia. Osobiście nie wiem jaką śmierć natura przyporządkowała takim drapieżnikom jak rekiny, lecz nie pozostaję obojętny wobec "przysmaków" w rodzaju zupa z płetwy rekina.

Rozumiem oburzenie niektórych czytelników - "PRZECIERZ TO TRADYCYJNA ZUPA W JAPONII!!!". Tradycja jest siłą, która podtrzymuje ciągłość tożsamości z wartościami... Ale naukowcy z gatunku "Człowiek Myślący" ujawnili fakt istnienia ewolucyjnej tendencji gatunków do znajdowania swego miejsca w "drabinie żywienia". Gdy zobaczyłem obraz Ludzi tak obojętnych na bezpośrednie skutki swojego postępowania, muszę siebie spytać = Czy jestem bestią?

Oczywistym pozostaje fakt że działalność Człowieka na przestrzeni historii cywilizacji zmienia szczególnie mocno warunki bytowania innych gatunków w ekosystemie. Mamy już świadomość, że jesteśmy osadzeni na szczycie – dowodzi tego skala naszych

działań. Skala ta okazuje się zagrażać egzystencji nawet samego Człowieka i tu powstaje problem do rozstrzygnięcia:

Jesteśmy świadomi i skłonni utrzymać się przy życiu decydując o nim, czy może tak jak zwierzęta próbujemy "często nieudolnie" przystosować się do warunków, które jak wyżej napisałem sami kształtujemy.

Przyczyną dla której publikuję ten kontrowersyjny (tak na prawdę) tekst, jest moja próba wzięcia odpowiedzialności za warunki życia na Ziemi. Mam świadomość, że jako Człowiek najsilniej kształtuję te warunki i niestety dopiero błędy przeszłości wymusiły na mnie decyzję o wzięciu odpowiedzialności za te warunki. Łączę w swoim postępowaniu wyniki dorobku wielu kultur ludzkich i teraz wymienię, to co robię oraz źródła wiedzy jakie stoją za moim przekonaniem o słuszności tego jak postępuję:

(*)powstrzymuję się od mnożenia cierpienia w egzystencji istot żywych – filozofia Buddyjska (Indie i później cały Daleki Wschód)

(*)nauczyłem się brać odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo – filozofia dalekowschodnich Sztuk Walki (Chiny i niektóre

Kontynuując!?! czyli: >>