Koan Miecza Amaterasu

Czytając mitologię Japońską (Takie małe czarne książeczki z lat osiemdziesiątych) dowiedziałem się, że Bogini Amaterasu obdarowała Pierwszego Cesarza Japonii Mieczem. Ostatnio zrozumiałem dlaczego Cesarz otrzymał Miecz, ale to wyjaśniam już za kilka zdań – ten tekst jest o potędze decyzji Adeptów Sztuk Walki.

Otóż (według mnie) Amaterasu przyglądała się Młodej Japonii i zobaczyła, że wieśniacy uprawiający ryż boją się tygrysa. Amaterasu dostrzegła zapobiegliwość Ludzi uprawiających ziemię i uznała – jesteście Kimś Więcej niż zwierzętami. Amaterasu zawsze była świadoma i myślała, dlatego zdziwiła się bardzo i rozgniewała – dlaczego?

Otóż ceniąc ludzi obdarowała Cesarza Mieczem, aby mógł bronić wieśniaków przed tygrysem. Ale zastosowanie miecza było oczywiste tylko dla Amaterasu – Ludzie niestety używali Miecza by zabijać siebie nawzajem... Amaterasu zwątpiła w Człowieka, ale skazała Go na drogę trudną i pełną cierpienia aby osiągnął Wyzwolenie.

Tu pochwalę się pewną dyskusją z Moim Kuzynem i Jego Partnerką.

Otóż kilka lat temu siedząc wspólnie rozmawialiśmy o religii i ja w pewnej chwili stwierdziłem:

Człowiek spotka Boga dopiero gdy Sam stanie się Bogiem.

Było to stwierdzenie pełne pewności siebie i... bardzo w tamtej sytuacji efektowne.

Powróćmy do moich lektur i Miecza...

Około 21 lat temu Mój Trener Kung Fu obojętnym gestem pożyczył mi sensacyjną książkę – nie pamiętam jej tytułu. Książka była efektowna w swojej formie, a ja zapamiętałem z niej tylko mit o demonie Benkai. Demon ten według treści tej książki (jak pamiętam) dręczył między innymi Musashi-ego (mistrza Miecza). Według treści tej książki Musashi poprzysiągł, że osiągnie biegłość w fechtunku, która spowoduje, iż On Jeden na polu walki będzie tak skuteczny jak 1000 wojowników. Taka Była Jego Decyzja = Decyzja Mistrza Miecza.

Benkai wcielał się później w inne wcielenia pamiętając (według mnie) Decyzję Musashi-ego. Nadszedł kiedyś dzień gdy Benkai

Kontynuując!?! czyli: >>