Rozróżnienie między "Sztuką Walki" i "Sportem Walki"

W tym tekście chcę Ci czytelniku uświadomić rozróżnienie między "Sztuką Walki" i "Sportem Walki" i ujawnić moje pojmowanie roli wychowawczej tych dziedzin aktywności.

Podstawowym rozróżnieniem "Sztuki" i "Sportu" są następujące fakty:

"Sztuka" oprócz swojego przejawu prezentowanego odbiorcy, jest ściśle powiązana z aktywnością intelektualną – w wypadku "Sztuki Walki" będzie to poznawanie siebie i formułowanie własnej filozofii. Poznany kiedyś intelektualista wyjawił mi, iż celem filozofii jest odpowiedź na pytanie "Jak żyć?" i "filozofia walki" nie jest inną od reszty filozofii. Skąd taka moja wiedza wynika? Jest to prosta analiza historii "Stuk Walki", a w mojej analizie przedstawia się ona następująco:

Źródłem (według historii) Sztuk Walki są ćwiczenia, które w Klasztorze Shao lin zapoczątkował mnich Bodhidarma. Celem tych ćwiczeń nie była rywalizacja ani nawet walka – dopiero w późniejszym czasie mnisi stworzyli techniki obronne, które w swym źródle miały powstrzymywać wszelką przemoc w zgodzie z filozofią Buddy. W moim przekonaniu atak i zniszczenie Klasztoru wynikało

z obawy przed siłą przykładu silnych i pewnych siebie mnichów z Klasztoru, którzy dodatkowo byli często (chociaż pewnie nie zawsze) wykształconymi intelektualistami świadomymi mechanizmów i sposobów manipulacji masami, którymi posługiwały kolejne środowiska rządzące.

Podsumowując: źródłem Sztuk Walki są potrzeby i środowiska intelektualne, które musiały znaleźć sposoby realizacji swej misji w Życiu. Czyli musiały posługiwać się oprócz kanonu etycznego, filozofią realizacji tych reguł etycznych.

W mojej ocenie powyższa analiza prowadzi do wniosku, że sama aktywność rekreacyjna czy też wyczynowa nie upoważnia do uzurpowania sobie prawa do nazwy "Sztuka Walki". Co jest przyczyną takiego mojego zdania? Otóż to, że Żyjemy nie oznacza iż w ten sposób odpowiadamy sobie czy też innym na pytanie "Jak żyć?" w sensie filozoficznym – dlaczego? A no dla tego że filozofia (najczęściej) realizuje swoją odpowiedź na to ważne pytanie w powiązaniu z jakimiś regułami etycznymi.

Cechą wspólną "Sportu" i "Sztuki" w kształtowaniu postaw młodzieży jest fakt, że biegłość i kolejne etapy rozwoju są doświadczane

Kontynuując!?! czyli: >>